NBA: tvarkaraštis, formatas, konferencijų komandos ir svarbiausi žaidėjai

Jau spalio 24 dieną už Atlanto prasidės stipriausios pasaulio krepšinio lygos – NBA sezonas. Denverio „Nuggets“ neginčijamai įsitvirtino NBA viršūnėje ir neabejotinai dominuoja Vakaruose. Tačiau ar jie ir vėl laimės titulą?

Jų lauks ir Bostono „Celtics“, kurie pirmiausia sieks atkeršyti Majamio „Heat“. Floridos klubas Rytų Konferencijoje sugrįžta su Jimmy Butleriu ir Bamu Adebayo (ir galimu superžvaigždės gynėju iš Vakarų). Fynikso „Suns“, Los Andželo „Clippers“ ir Golden State „Warriors“ papildė savo sąrašus kitokia dinamika. Dar yra Giannis Antetokounmpo ir Rytų reguliariojo sezono čempionas Milvokio „Bucks“, kurie yra itin alkani pergalių po gėdingo praėjusių metų pralaimėjimo pirmajame etape.

Neužmirškite ir Domanto Sabonio vedamo Sakramento „Kings“ ar Niujorko „Knicks“, kurie stengsis pasinaudoti praėjusio sezono impulsu, projektuojančiu juos į priekį atkrintamosiose varžybose.

Taip pat šiais metais startuos ir NBA kasmetinis turnyras, kuris vyks pirmojoje sezono pusėje. Jame varžysis visos 30 ekipų, kurios burtų keliu buvo suskirstytos į 6 grupes. Į atkrintamąsias pateks 8 komandos, o turnyro čempionai gaus 500 tūkst. JAV dolerių.

Tvarkaraštis ir svarbiausios datos

Spalio 24 d.: NBA reguliariojo sezono pradžia

Lapkričio 3 d.: NBA sezono turnyro pradžia

Gruodžio 7 d.: NBA sezono turnyro pusfinalis (Las Vegasas)

Gruodžio 9 d.: NBA sezono turnyro finalas (Las Vegasas)

Sausio 11 d.: NBA rungtynės Bruklino „Nets“ ir Klivlando „Cavaliers“ (Paryžius, Prancūzija)

Vasario 8 d.: NBA mainų terminas

Vasario 16-18 d: NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynės (Indianapolis)

Balandžio 14 d.: NBA reguliariojo sezono pabaiga

Balandžio 20 d.: NBA atkrintamųjų varžybų pradžia

Gegužės 6-7 d.: konferencijų pusfinalių pradžia (galimas perkėlimas į gegužės 4-5 d.)

Gegužės 21-22 d: Konferencijų finalų pradžia (galimas perkėlimas į gegužės 19-20 d.)

Birželio 6 d: NBA finalo pirmosios rungtynės

Birželio 9 d: NBA finalo 2 rungtynės

Birželio 12 d.: NBA finalo 3 rungtynės

Birželio 14 d.: NBA finalo 4 rungtynės

Birželio 17 d.: NBA finalo penktosios rungtynės (jeigu prireiks)

Birželio 20 d.: NBA finalo 6-osios rungtynės (jeigu prireiks)

Birželio 23 d.: NBA finalo 7-osios rungtynės (jeigu prireiks)

Jeigu norite sužinoti Eurolygos tvarkaraštį spauskite čia.

Taip pat čia rasite Betsafe-LKL reguliariojo sezono tvarkaraštį.

Bei NBA vidurio sezono turnyro formatą bei tvarkaraštį rasite čia.

2024 m. NBA Žvaigdžių savaitgalis

NBA Visų žvaigždžių rungtynės yra kasmetinė tradicija, kurios metu pristatomos absoliučios lygos žvaigždės ir talentingiausi jauni žaidėjai. 2024 m. „Visų žvaigždžių“ rungtynes savaitgalį nuo penktadienio, vasario 16 d., iki sekmadienio, vasario 18 d., „Gainbridge Fieldhouse“ arenoje rengs Indianos „Pacers“. 

Nors tikslus renginio tvarkaraštis dar nepaskelbtas, galima tikėtis pamatyti kylančių žvaigždžių rungtynes, snaiperio, įgūdžių ir dėjimų konkursus, be to, žinoma, tikrąjį „Visų žvaigždžių“ mačą.

Pagrindinės konkurentės

Aršiausia kova veikiausiai šį sezoną užvirs tarp Filadelfijos „76ers“, Denverio „Nuggets“, Los Andželo „Clippers“, Bostono „Celtics“, Fynikso „Suns“, Los Anželo „Lakers“, Milvokio „Bucks“ ir Golden State „Warriors“.

„76ers“

Filadelfija turi karaliaujantį MVP ir – kol kas – Jamesą Hardeną. Kad ir kokia nuvilianti būtų ši komanda, jai pavyko trūko labi nedaug, kad antrajame etape nušluotų „Celtics“.

„Clippers“

Prarasti Ericą Gordoną buvo labai blogai. Išsaugoti Russellą Westbrooką iš tikrųjų buvo gerai. Tačiau visi žinome, kad ši komanda priklauso nuo Kawhi Leonardo ir Paulo George’o formos ir sveikatos, kurie yra nuolat kamuojami traumų.

„Celtics“

Apskritai, Bostono rezultatai tikriausiai yra šiek tiek prastesni nei praėjusiais metais. Tuo pat metu nė vienas varžovas Rytuose tikrai nešovė į priekį. Nors „Celtics“ sudėties gylis bus išbandytas – ar Paytonas Pritchardas ir Samas Hauseris bus atkrintamosiose varžybose? – nereikia pamiršti, kad jie turi vieną įdomiausių starto penketų lygoje.

„Suns“

Nors Fyniksas ir efektyviai papildė savo sąrašą minimaliomis sutartimis, vis dar kiek sunku patkėti dėl Kevino Duranto, Devino Bookerio ir Bradley Bealo eksperimento. Jei komanda baigs rungtynes su KD, Bookeriu, Bealu, Ericu Gordonu ir Deandre’u Aytonu, kas šioje grupėje yra perimetro gynėjas? Kas žaidžia greitai? Ar tikrai Camas Payne’as yra vienintelis NBA lygio įžaidėjas komandoje? Kas iš Payne’o, Keitos Bateso-Diopo, Yutos Watanabe’s ir Drew Eubankso yra pasiruošęs būti stabiliu žaidėju atkrintamųjų varžybų serijoje? Šios komandos talentas neabejotinas. Vis dėlto yra per daug klausimų, į kuriuos dar reikia atsakyti.

„Lakers“

Los Andželas turėjo fantastišką vasarą, sustiprindamas komandą, kuri po praėjusio sezono mainų termino pagaliau pradėjo įgauti prasmę. Tačiau Gabe’ui Vincentui bus daromas spaudimas išlaikyti aukštą Majamio finalo serijos žaidimo lygį, kurį jis ne visada išlaikydavo reguliariajame sezone. O kadangi LeBronas Jamesas pradeda 21-ąjį profesionalo sezoną, sunku tiesiog tikėtis, kad jis bus visiškai sveikas, kai ateis laikas laimėti.

„Bucks“

Tai iš esmės gali tapti Giannio Antetokounmpo keršto sezonas, nes „Bucks“ po pralaimėjimo pirmajame rate Majamiui nepadarė nieko, kad atnaujintų rotaciją. Galiausiai, kol Giannis, Jrue Holiday, Khrisas Middletonas ir Brookas Lopezas gali išlikti aikštėje kartu, ši komanda turi neįtikėtinai aukštą lygį. Kadangi likusi Rytų dalis kol kas nedaro jokių grėsmingų žingsnių, bus puiki proga pamatyti graiko didybę.

„Warriors“

Šį sezoną Chrisas Paulas turėtų demonstruoti pastovesnį žaidimą nei Jordanas Poole’as. Dario Šaričius suteikia komandai lankstumo priekinėje aikštės dalyje, kurio jai trūko praėjusiais metais. Ką jau kalbėti apie Steph Curry. Visi žino jo sugebėjimus aikštėje.

„Nuggets“

Nikola Jokičius atvedė „Nuggets“ komandą į pirmąją vietą Vakarų konferencijoje ir pagaliau laimėjo trečią iš eilės MVP titulą. Jamalui Murray’ui ir Michaelui Porteriui Jr. esant sveikiems, taip pat turint tokius svarbius tarpsezonio papildymus kaip Bruce’as Brownas ir Kentaviousas Caldwellas-Pope’as, N. Jokičiui turėtų užtekti, kad Denveris šį sezoną įveiktų sunkumus.

Pagrindiniai žaidėjai

Anthony Davis

Tai elitinis taškų rinkėjas (25,9 taško per rungtynes praėjusį sezoną) ir tikriausiai yra geriausias gynėjas lygoje. Jam nepasisekė balsuojant dėl Metų gynėjo titulo, tačiau tam įtakos galėjo turėti didžiausias jo trūkumas – traumos. Davisui sunkiai sekėsi išlikti sveikam visą savo karjerą Los Andžele, praėjusį sezoną jis sužaidė 56 rungtynes.

Davin Booker

„Suns“ žvaigždė vidutiniškai pelnydavo po 33,7 taško per rungtynes, pataikydamas 58,5 proc. taiklumu. Jau vien dėl to jis gali pretenduoti į penketuką geriausiųjų NBA žaidėjų šimtuke. Tačiau jis taip pat vidutiniškai atliko 7,2 rezultatyvaus perdavimo (ir tik 2,9 atkovoto kamuolio) ir kaip niekada anksčiau pademonstravo gynybinius sugebėjimus.

Kevin Durant

Jis yra vienas geriausių taškų rinkėjų (tiek dabartiniame, tiek istoriniame kontekste), nes yra tikras trijų lygių įžaidėjas ir tvirtas antrinio plano įžaidėjas. Praėjusį sezoną jis ne tik antrą kartą pateko į garsųjį 50/40/90 klubą, bet ir padarė tai absurdiškai lengvai: pataikė 56 proc. taiklių metimų, 40,4 proc. tolimų metimų ir 91,9 proc. baudų metimų.

Kyla klausimas, ar jo amžius, traumų istorija ir didelis puolimo krūvis kada nors nepakenks jo gynybai, bet tai tik tiek, kiek tai kelia susirūpinimą, nes jis visiškai nesumažino savo pastangų aikštėje.

LeBron James

Praėjusį sezoną Jamesas vidutiniškai pelnydavo po 28,9 taško, atkovodavo po 8,3 kamuolio ir atlikdavo po 6,8 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes. Nors jo rezultatyvių perdavimų skaičius sumažėjo, palyginti su 2019-20 m. „Lakers“ čempionato laikotarpiu (kai jis pasiekė aukščiausią taškų skaičių – 10,2), jo taškų pelnymo rodikliai pakilo (nuo 25,3 taško per rungtynes tą sezoną). D. Jamesas vis dar sugeba perimti atkrintamųjų varžybų eigą ir išlieka pagrindine jėga komandoje.

Stephen Curry

Žvelgiant į statistiką, tai neturėtų būti 35-erių metų amžiaus žaidėjas. Tačiau kaip galima tai paneigti, kai reguliariajame sezone jis vidutiniškai pelnydavo po 29,4 taško per rungtynes, o atkrintamosiose varžybose savo taškų vidurkį padidino iki 30,5 taško.

Luka Dončič

Jam dar tik 24 metai, o jis jau pasiekė karjeros rekordą pagal pelnomus taškus ir naudingumo balų procentą (56,0 proc.). Nė vienas NBA žaidėjas nepelnė daugiau taškų nuo atšokusių kamuolių nei Luka (523), be to, jis 10,5 karto per rungtynes stoja mesti baudų.

Giannis Antetokounmpo

Graiko rezultatyvumas 2022-23 m. pastebimai sumažėjo, o per pastaruosius dvejus metus jis vidutiniškai per sezoną atliko tik 65 rezultatyvius perdavimus. Tačiau kai yra sveikas, jis išlieka vienu fiziškai dominuojančių dvikovos žaidėjų, kokius NBA kada nors yra mačiusi.

2022-23 m., nepaisant šiek tiek sumažėjusio pataikymo procento, jis rinko po 31,1 taško, buvo devintas lygoje pagal taškus per rungtynes iš po krepšio ir penktą sezoną iš eilės viršijo penkių rezultatyvių perdavimų ribą. Jis išlieka grėsmingas ir gynyboje, kur dėl savo ūgio ir atletiškumo gali atsiplėšti taip, kaip nedaugelis (jei iš viso gali).

Nikola Jokič

Jokičius per 2022-23 m. sezoną vidutiniškai pelnė 24,5 taško, atkovojo 11,8 kamuolio ir atliko 9,8 rezultatyvaus perdavimo, o jo pataikymo procentas siekė 70,1. Vėliau jis dar pridėjo 30,0 taško, 13,5 atkovoto kamuolio, 9,5 rezultatyvaus perdavimo, 1,1 perimto kamuolio ir 1,0 bloko per 20 rungtynių atkrintamosiose varžybose.

Šiuo metu klausimų nebėra. Jokičius yra efektyviausias, dominuojantis puolimo variklis krepšinyje. Atkrintamosiose varžybose jis su kaupu atsilaikė gynyboje ir tapo finalo MVP. 

NBA sezono naujokai

Vasilje Micičius. 29-erių metų žaidėjas buvo didžiausias OKC laisvųjų agentų pirkinys šį tarpsezonį. Po ilgų erzinimo metų jis pagaliau nusprendė žaisti NBA po šlovingos karjeros Europoje, per kurią pelnė čempionų titulus ir individualius apdovanojimus. „Thunder“ turi jauną sudėtį, todėl serbas yra vienas iš nedaugelio vyresnių nei 25 metų žaidėjų ekipoje. O tai reiškia, kad geriausi jo krepšinio metai yra dabar, o ne tolimoje ateityje.

Sasha Vezenkovas. Domanto Sabonio vedami „Kings“ iš karto pasibaigus Eurolygos sezonui oficialiai pradėjo derybas su bulgarų puolėju, Eurolygos naudingiausiu žaidėju ir daugkartiniu Graikijos lygos naudingiausiu žaidėju.

Victoras Wembanyama. Vienas laukiamiausių talentų NBA istorijoje šį sezoną bus dėmesio centre. Akivaizdu, kad 19-mečiui naujokų komandos fenomenui televizijos laiko netrūks, nes San Antonijaus klubas šį sezoną iš viso sužais 19 nacionaliniu mastu transliuojamų rungtynių.

Vieninteliame savo 2022-2023 m. sezone jis tapo jauniausiu lygos naudingiausiu žaidėju ir kartu laimėjo geriausio gynėjo apdovanojimą. Taip pat pirmavo visoje Prancūzijos lygoje pagal pelnomus taškus, atkovotus kamuolius ir blokus – 21,6 taško, 10,4 atkovoto kamuolio, 2,4 rezultatyvaus perdavimo ir vid. atlikdamas po 3 blokus per runtgynes.