2024 m. „Grand Slam” turnyrai: tvarkaraštis, formatai ir favoritai

2024 metų teniso sezonas bus kaip niekad įdomus. Ar Novakas Džokovičius gali papildyti savo trofėjų kraitį? Ar Rafaelis Nadalis sugrįš į kovą? Ar Jannikas Sinneris turi progą iškovoti pirmąjį „Grand Slam” turnyro titulą?

“Grand Slam” turnyrai

1937 m. amerikietis Donas Budge’as laimėjo Vimbldoną ir JAV nacionalinį čempionatą, o 1938 m. laimėjo Australijos ir Prancūzijos nacionalinius čempionatus. Būdamas visų keturių „Major” titulų turėtojas iš eilės, save vadino „Didžiojo kirčio” čempionu, tačiau ekspertai teigė, kad visus keturis „Major” titulus jis turėjo laimėti tais pačiais kalendoriniais metais. Tuomet jis laimėjo Vimbldono ir JAV nacionalinius čempionatus ir taip tapo pirmuoju “Didžiojo kirčio” čempionu.

Vėliau australų didmeistris Rodas Laveris 1962 m. laimėjo „Grand Slam” turnyrą kaip mėgėjas, o 1969 m., atvirojoje eroje, laimėjo dar kartą. Taigi jis yra vienintelis žaidėjas, iki šiol laimėjęs du “Didžiojo kirčio” čempionatus.

Kasmet vykstančių keturių Didžiojo kirčio turnyrų eilės tvarka: “Australian Open”, “French Open”, Vimbdlonas ir “US Open”.“French Open” žaidžiamas ant grunto, Vimbldonas – ant žolės, o “Australian Open” ir “US Open” – kietosios dangos.

Vimbldonas yra seniausias Didžiojo kirčio turnyras, pradėtas rengti 1877 m., po ketverių metų – atvirasis JAV čempionatas, 1891 m. – atvirasis Prancūzijos čempionatas, 1905 m. – atvirasis Australijos čempionatas. 

Novakas Džokovičius ir Margaret Court šiuo metu yra daugiausiai „Didžiojo kirčio” turnyrų vienetų titulų savininkai. Serbas absoliučiai perėmė lyderio pozicijas vyrų varžybose, 2023 m. „French Open” turnyre iškovojęs trečiąjį „Roland-Garros” titulą, kai Rafaelis Nadalis dėl traumos negalėjo ginti titulo.

R. Nadalis buvo tapęs vienvaldžiu vyrų vienetų rekordo savininku, aplenkęs Rogerį Federerį ir N. Džokovičių, triumfavęs 2022 m. „Australian Open” turnyre. Vėliau jis padidino savo pranašumą tų metų atvirajame Prancūzijos čempionate, o N. Džokovičius Vimbldone atsiplėšė vienu tašku.

N. Džokovičiaus triumfas 2023 m. „Australian Open” finale, kuriame jis įveikė graiką Stefaną Tsitsipą, leido jam susilyginti su R. Nadaliu vyrų reitingo viršūnėje, o Vimbldono finale pralaimėjęs penkių setų trilerį Carlosui Alcarazui, „US Open” turnyre įveikė Daniilą Medvedevą.

Vienas geriausių visų laikų tenisininkas R. Federeris neturės galimybės papildyti savo „Didžiojo kirčio” turnyrų kraičio, nes 2022 m. rugsėjį po Laverio taurės turnyro paskelbė apie karjeros pabaigą, o ispano galimybės vėl pasivyti N. Džokovičių kelia rimtų abejonių po to, kai jis prakalbo apie galimybę baigti karjerą 2024 metais. Ant kulnų N. Džokovičiui galėjo lipti tik Serena Williams, bet ji 2023 m. taip pat baigė karjerą.

“Australian Open” turnyro nugalėtojai:

Vyrų vienetai: Jannik Sinner

Moterų vienetai: Aryna Sabalenka

Dvejetai: Rohan Bopanna ir Matthew Ebden

“French Open” turnyro tvarkaraštis

Vieta: Paryžius, Prancūzija

Vyrų vienetų varžybos: gegužės 20 – birželio 9 dienomis

Moterų vienetų varžybos: gegužės 20 – birželio 8 dienomis

Vyrų dvejetų varžybos: gegužės 28 – birželio 8 dienomis

Moterų dvejetų varžybos: gegužės 29 – birželio 9 dienomis

Mišrūs dvejetai: gegužės 29 – birželio 6 dienomis

“French Open” turnyro favoritai

Vos 20 metų sulaukęs C. Alcarazas jau turi patirties „Grand Slam” turnyruose. 2023 m. „French Open” turnyro pusfinalyje fiziškai negalėjo varžytis su N. Džokovičiumi. Ispanas turėjo realių galimybių laimėti šį turnyrą, be to, įrodė savo vertę ant grunto – du Madrido „Masters” titulai ir keli triumfai ATP 500 turnyre Barselonoje. Nors N. Džokovičius yra nuostabus ant visų dangų, turbūt lengviau jį nugalėti ant grunto nei ant kietųjų dangų ar žolės.

Dar vienas favoritas ant grunto tikrai bus Rafaelis Nadalis, kuriam 2024 m. sezonas bus paskutinis jo karjeroje. Ispanas tapo tenisininku, kurį itin sunku nugalėti “French Open”. Laimėjęs net 14 “Roland Garros” titulų ir galintis pasigirti neįtikėtinu 112-3 rezultatu, tampa amžinu favoritu Paryžiuje.

Nedaug žaidėjų gali įveikti ispaną per penkis setus Paryžiuje. Tiesą sakant, tai pavyko tik dviems. Pirmasis tai padarė Robinas Soderlingas 2009 m. ir N. Džokovičius iki šiol tebėra reali grėsmė.

Serbas du kartus įveikė R. Nadalį – 2015 m. ir 2021 m. Tačiau kamuojamas traumų ispanas, panašu, kad gali pralaimėti patekęs į ketvirtfinalį ar pusfinalyje ir tai gali padaryti bet kuriam iš TOP-10 ATP reitingo tenisininkų. C. Alcarazas ir Jannikas Sinneris savo rezultatais įsitvirtino kaip žaidėjai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. R. Nadalis gali priartėti prie dar vieno trofėjaus pakėlimo Paryžiuje, tačiau šį kartą jam teks susidurti su daugiau varžovų, o tai gali sumažinti jo šansus triumfuoti paskutinį kartą karjeroje.

Tarp moterų aiški favoritė yra pirmoji pasaulio raketė I. Swiatek. Ji jau dukart iš eilės apgynė titulą. Artimiausias jos iššūkis – A. Sabalenka, kuri ir toliau artėja prie „Grand Slam” turnyrų trofėjų.

Vimbldono turnyro tvarkaraštis

Vieta: Londonas, Didžioji Britanija

Vyrų vienetų varžybos: liepos 1 – 14 dienomis

Moterų vienetų varžybos: liepos 1 – 13 dienomis

Vyrų dvejetų varžybos: liepos 3 – 13 dienomis

Moterų dvejetų varžybos: liepos 3 – 14 dienomis

Mišrūs dvejetai: liepos 5 – 11 dienomis

Vimbldono turnyro favoritai

2023 m. Vimbldono turnyras iš tiesų buvo pilnas staigmenų, nes paaiškėjo nauji vyrų ir moterų vienetų varžybų čempionai. Vyrų finale 20-metis teniso fenomenas C. Alcarazas nugalėjo N. Džokovičių.

Visgi jeigu serbas būtų laimėjęs šį turnyrą, jis būtų išlyginęs R. Federerio penkių iš eilės bei aštuonių bendrų SW19 titulų rekordus.

Moterų vienetų varžybose Marketa Vondroušova tapo pirmąja nereitinguota turnyro dalyve, laimėjusia Vimbldono turnyrą. Čekė finale įveikė šeštąją raketę Ons Jabeur, kuri siekė tapti pirmąja Afrikos žaidėja, laimėjusia „Didžiojo kirčio” turnyrą.

Moterų vienetų varžybose dabartinė pirmoji pasaulio raketė Iga Swiatek sieks pirmą kartą laimėti varžybas po to, kai 2023 m. iškrito ketvirtfinalyje.

“US Open” turnyro tvarkaraštis

Vieta: Niujorkas, Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV)

Vyrų vienetų varžybos: rugpjūčio 26 – rugsėjo 8 dienomis

Moterų vienetų varžybos: rugpjūčio 26 – rugsėjo 7 dienomis

Vyrų dvejetų varžybos: rugpjūčio 30 – rugsėjo 8 dienomis

Moterų dvejetų varžybos: rugpjūčio 30 – rugsėjo 11 dienomis

Mišrūs dvejetai: liepos 5 – 11 dienomis

“US Open” turnyro favoritai

R. Nadalis yra keturis kartus laimėjęs „US Open” turnyrą – 2010, 2013, 2017 ir 2019 metais. Tai antras pagal laimėtų titulų skaičių jo „Major” turnyras.

Atvirasis JAV čempionatas jau ilgą laiką yra labiausiai nenuspėjamas Didžiojo kirčio turnyras. R. Federeris buvo paskutinis žaidėjas, kuriam pavyko apginti titulą Niujorke, kai 2008 m. iškovojo savo penktąjį ir paskutinį „US Open” titulą. Nuo to laiko turnyre keitėsi daugybė čempionų.

2024 m. R. Nadalis gali turėti galimybę čia iškovoti dar vieną titulą. Prasidėjus „US Open” turnyrui žaidėjai dažnai būna išsekę po ilgo sezono, o prie jų prisidėjus olimpinėms žaidynėms, situacija taps dar chaotiškesnė. Jei ispanas iki to laiko bus sveikas, jo ištvermė ir tvirtumas gali jį pastūmėti į pergalę. Žinoma, favoritais bus laikomi ir N. Džokovičius bei C. Alcarazas.