La Liga: formatas, tvarkaraštis, pretendentai į titulą ir svarbiausi žaidėjai

La Liga sugrįžo. Ar čempionai „Barcelona“ futbolininkai išsaugos karūną? Ar pavyks atsitiesti solidžiai atrodančiam Madrido „Real“ klubui? Ar „Atletico“ gali pakartoti sėkmę po 2021 m. iškovoto titulo?

Ir kuris iš daugybės pretendentų – „Real Sociedad“, „Real Betis“, „Villarreal“, atsinaujinusi „Sevilla“  – pateks į geriausiųjų ketvertą?

Formatas

La Liga formatas kaip ir visada įprastas dvigubo rato varžybų formatas. Per sezoną, kuris trunka nuo rugpjūčio iki gegužės, kiekvienas klubas su kiekvienu lygos kitu klubu žaidžia du kartus – vieną kartą namuose ir vieną kartą išvykoje – iš viso 38 rungtynes.

Už pergalę komandos gauna tris taškus, už lygiąsias – vieną tašką, o už pralaimėjimą taškų negauna.

Tvarkaraštis

Liepos 1 d. – rugsėjo 1 d. – vasaros perėjimų langas

Rugpjūčio 11 d. – „La Liga“ čempionato pradžia

Spalio 28 d. – „El Clasico“: „Barcelona“ – „Real“

Spalio 31 d. – Lapkričio 2 d. – „Copa del Rey“ pirmas etapas

16 „LaLiga“ komandų pateks į 2023/24 m. „Copa del Rey“ pirmojo etapo varžybas. Šiame etape paprastai būna nedaug sukrėtimų, tačiau mažų Ispanijos klubų sirgaliams tai ypatingas vakaras, nes jie galės stebėti, kaip jų komandos susiduria su tokiomis komandomis kaip „Sevilla“, „Real Betis“, „Athletic Club“ ir „Real Sociedad“.

Sausio 2 – 31 d. – žiemos perėjimų langas

Sausio 6-7 d. – „Copa del Rey“ trečias etapas

Balandžio 21 d. – „El Clásico“: Madrido „Real“  – „Barcelona“

Gegužės 25-26 d. – „La Liga“ finalinis savaitgalis

Pagrindinės pretendentės į La Liga titulą

Madrido „Atletico“

– Praėjusį sezoną: LaLiga (trečioji vieta), Copa del Rey (ketvirtfinalis)

Ar šį sezoną jie bus geresni, ar blogesni? Tai priklauso nuo to, ar kalbama apie pirmąją, ar apie antrąją praėjusio sezono pusę. „Atletico“ pradžia buvo chaotiška, o jos kulminacija – gėdingas pasitraukimas iš Čempionų lygos – iškrito dar grupių etape. Paskui teko kaip niekada paplušėti. Treneris Diego Simeone grįžo prie pagrindų, iš naujo atrado komandos identitetą, nustatė veikiančią sistemą ir išsiuntė visus, kurie jos nesilaikė.

Rezultatas: „Atletico“ tapo geriausia Ispanijos komanda. Per antrąją sezono pusę surinkti 43 taškai buvo antras geriausias rezultatas 20-ies komandų lygoje ir 5 taškais daugiau nei „Barcelona“ (38). Tokių žaidėjų, kaip gynėjas Mario Hermoso, kurio sportinė forma yra bendros komandos būklės barometras, pasirodymas smarkiai pagerėjo, o akademijos produktas Pablo Barrios pridėjo energijos ir kokybės aikštės viduryje. Jei taip ir toliau, „Atletico“ gali mesti rimtą iššūkį 2023/2024 m. sezono titului.

„Barcelona“

– Praėjusį sezoną: LaLiga (nugalėtojai), Copa del Rey (pusfinalis), Čempionų lyga (grupės etapas), Europos lyga (atkrintamųjų varžybų etapas)

Geriau „La Liga“ jiems nepavyks ir jie greičiausiai vėl varžysis dėl titulo su Madrido „Real“. Užduotis – pagerinti padėtį Europoje, o su tokia sudėtimi, kokią turi, jie turėtų išeiti iš Čempionų lygos grupių etapo. Tačiau, netekus Sergio Busquets ir Jordi Alba patirties bei nenuspėjamo Ousmane Dembele, sunku pasakyti, ar
„Barca“ šį sezoną patobulėjo. Ilkay Gundoganas yra geras papildymas, o Oriolas Romeu gali pasirodyti protingesnis pirkinys, nei daugelis tikėjosi.

Madrido „Real“

– Praėjusį sezoną: LaLiga (antra vieta), Copa del Rey (nugalėtojai), Čempionų lyga (pusfinalis)

Praėjusio sezono „LaLiga“ kampanija buvo neįspūdinga, Madrido klubas per anksti metė iššūkį „Barcelonai“ ir nuo čempionų atsiliko 10 taškų. Taip, Benzema, dešimtmetį buvęs komandos puolimo ašimi, išvyko, tačiau didžiąją praėjusio sezono dalį jis atrodė kaip lėtai nykstantis žaidėjas. Bellingemas yra vasaros Madrido klubo laimėjimas.

Netikėtumo elementas atsiranda dėl trenerio Carlo Ancelotti sprendimo atsisakyti Madrido komandos gerai veikiančios 4-3-3 ir pasirinkti naują 4-4-2 su vidurio puolėjo rombine sistema, reaguojant į Benzema išvykimą ir Bellinghamo atvykimą. Prieš sezoną vykusiose Madrido komandos draugiškose rungtynėse ši sistema atrodė gerai puolime – nors Vinicius Jr. turi prisitaikyti prie labiau centrinio vaidmens – bet sunkiai veikė gynyboje: per dvejas rungtynes su „Barcelona“ ir „Juventus“ buvo praleisti 6 įvarčiai. Vis dėlto, jei Ancelotti pavyks tinkamai subalansuoti, Madrido klubo stiprybė yra neprilygstama.

„Real Sociedad“

– Praėjusį sezoną: LaLiga (4 vieta), Copa del Rey (ketvirtfinalis), Europos lyga (16 vieta)

Vadovaujant Imanolui Alguacilui „Real Sociedad“ nuolat tobulėjo: praėjusį sezoną užėmė 4 vietą ir galiausiai iškopė į geriausiųjų ketvertuką bei pateko į Čempionų lygą. Kita užduotis šiek tiek sunkesnė: varžytis elitinėse Europos varžybose ir kartu išlaikyti vietą „La Liga“ viršūnėje. Šia prasme Davido Silvos, priversto pasitraukti dėl traumos, praradimas yra didžiulis, ir jie tikrai nepapildė savo sudėties gyliu, kuris padėtų jiems konkuruoti įvairiuose frontuose.

Pagrindiniai La Liga žaidėjai

Jude Bellinghamas

Visose šios vasaros antraštėse rašant apie Madrido „Real“ siekį įsigyti Mbappe, beveik nepastebėtas 103 mln. eurų kainavęs įspūdingiausio ir universaliausio šiuolaikinio Europos vidurio puolėjo pasirašymas. 20-metis Bellinghamas sužavėjo nuo pat nusileidimo Madride akimirkos, kai surengė puikią įžanginę spaudos konferenciją, ir nuo to laiko nesuklydo.

Ilkay Gundoganas

Gundoganas atvyko iš „Manchester City“ kaip laisvasis agentas ir, net ir būdamas 32-ejų metų, jis gali būti tas žaidėjas, kuris padės „Barcelona“ žaisti taip, kaip nori Xavi, kartu su Pedri vidurio puolėjo pozicijoje.

Antoine Griezmannas

2022-23 m. geriausias „La Liga“ žaidėjas, išlaisvintas iš keistos praėjusių metų situacijos, kai jis pradėjo žaisti vos po pusvalandį per rungtynes. A. Griezmannas spindėjo ir baigė su puikiais 15 įvarčių ir 16 rezultatyvių perdavimų. Kažkodėl vis dar nepakankamai įvertintas pasaulio čempionato nugalėtojas ir buvęs pretendentas į „Auksinį kamuolį“.

Tako Kubo

Kubo puikiai sužaidė pirmąjį sezoną klube, o Japonijos rinktinės narys, kuriam dar tik 22-eji, dabar turi galimybę pademonstruoti savo talentą Čempionų lygoje. Mikelis Oyarzabalas ir Martinas Zubimendi taip pat yra du išskirtiniai vietiniai žaidėjai, kuriuos verta stebėti.

Artemas Dovbykas

Puolėjui Dovbykui teks pateisinti Castellanoso tikslus. „Girona“ tikisi, kad jam tai pavyks padaryti po to, kai praėjusį sausį jis sėkmingai žaidė Ukrainos lygoje. Vidurio puolėjas Viktoras Cyhankovas suteikė jiems didelį postūmį antroje kampanijos pusėje ir taip pat turėtų padėti Dovbykui greitai įsitvirtinti.