2025 m. Europos vyrų krepšinio čempionatas: formatas, tvarkaraštis, grupės ir komandos
2025 m. Europos vyrų krepšinio čempionatas (EuroBasket 2025) vyks nuo rugpjūčio 27 d. iki rugsėjo 14 d. Pirmenybės bus surengtos keturiose valstybėse: Latvijoje, Kipre, Suomijoje ir Lenkijoje. Tai 42-asis Europos krepšinio čempionatas, kuriame dalyvaus 24 rinktinės.
Formatas
Komandos suskirstytos į keturias grupes (A, B, C, D), po 6 komandas kiekvienoje. Grupės varžybas rengs skirtingos šalys:
- A grupė – Ryga, Latvija
- B grupė – Tamperė, Suomija
- C grupė – Limasolis, Kipras
- D grupė – Katovicai, Lenkija
Kiekviena komanda sužais po 5 rungtynes grupės etape. Nuo aštuntfinalio prasideda atkrintamosios varžbyos vieno pralaimėjimo principu. Ketvirtfinalį pasiekia po aštuonias rinktines, kurios nugalėjo aštuntfinalio etape. Finalinis etapas vyks Rygoje.
Tvarkaraštis
- Grupės etapas: rugpjūčio 27 – rugsėjo 4 d.
- Aštuntfinaliai: rugsėjo 6–7 d.
- Ketvirtfinaliai: rugsėjo 10 d.
- Pusfinaliai: rugsėjo 12 d.
- Finalas ir rungtynės dėl bronzos: rugsėjo 14 d.
A grupė (Ryga, Latvija)
Serbija. Lyderiai be abejonės bus NBA naudingiausias žaidėjas Nikola Jokić bei stipriausioje pasaulio lygoje bandantis įsitvirtinti Vasilije Micić, taip pat Bogdanas Bogdanovič. Tačiau jiems į pagalbą ateis Eurolygoje žibantys Marko Gudurič, Vanja Marinkovič.
Turkija. Erginas Ataman bandys kažką nuveikti ne tik klubiniame krepšinyje, bet ir rinktinių. Lyderiais turėtų būti natūralizuojas Shane Larkinas, taip pat Cedi Osman. Kaip ir visose E. Atamano komandose turėtume pamatyti itin greitą krepšinį.
Latvija. Šeimininkai, turintys pavojingą metikų arsenalą, o ir patys norėtų prie savų žiūrovų nukeliauti net iki pusfinalio. Priekinę liniją turėtų sustiprinti Kristaps Porziņģis bei Dāvis Bertāns.
Estija. Kylanti jėga Europoje, nuo kurios kentėjo ir Lietuvos krepšinio rinktinė atrankos rungtynėse. Itin disciplinuotą krepšinį demonstruojančius estus į priekį turėtų tempti Maik-Kalev Kotsar ir Kerr Kriisa.
Portugalija. Be jokių krepšinio tradicijų, o futbolu gyvenantys portugalai bandys nustebinti. Savo gretose turėtų turėti ir Bostono „Celtics” rungtyniaujantį Neemiasą Queta.
Čekija. Ganėtinai jau patyrusi komanda, kuri savo gretose turi pajėgius Eurolygos krepšininkus: Tomáš Satoranský ir Jan Veselý.
B grupė (Tamperė, Suomija)
Vokietija. Viena iš čempionato favoričių. 2023 m. pasaulio čempionus į priekį ves Dennis Schröder, tačiau komandai veikiausiai negalės padėti vienas iš lyderių Franz Wagner.
Lietuva. Rimas Kurtinaitis turės pasukti galvą, kaip lietuvius sugrąžinti į Europos elitą. Prie komandos tikrai prisijungs Jonas Valančiūnas, taip pat Eurolygoje šį sezoną žibantis Rokas Jokubaitis. Prie rinktinės turėtų pirmą kartą prisijungti ir labai laukiamas Matas Buzelis, tačiau šiais metais nepamatysime Domanto Sabonio, kuris dėl asmeninių priežasčių atsisakė atvykti.
Suomija. Šeimininkai, kurie bandys nustebinti. Lyderis, žinoma, Jutos „Jazz” vedlys Lauri Markkanen.
Didžioji Britanija. Grupės autsaideriai, kurie savo gretose turės Luke Nelson ir Ovie Soko. Tačiau pasižymi itin fizišku žaidimu, tad problemų gali pridaryti ne vienai komandai.
Juodkalnija. Patyrusi Balkanų komanda, tačiau itin trūksta jaunų lydeirų. Iki šiol komanda ves Nikola Vučević ir natūralizuotas Kendrick Perry. Kaip ir visos Balkanų komandos pasižymi itin fizišku ir lėtu žaidimu.
Švedija. Dar viena grupės autsaiderė, turinti savo gretose: Ludvig Håkanson ir Joną Jerebko. Pasižymi itin greitu žaidimu ir tolimais metimais.
C grupė (Limasolis, Kipras)
Ispanija – Dabartiniai Europos čempionai, kurie nedemonstruojantys pačio geriausio žaidimo sugeba pasiekti čempionatų finalus. Lyderiais veikiausiai bus Willy Hernangomez, Lorenzo Brown.
Italija. Stabiliai stiprus sąstatas, tačiau jau daug metų nepasiekiantys itin didelių aukštumų. Lyderiai: Simone Fontecchio, Nicolo Melli.
Graikija. Turinti NBA superžvaigždę Giannį Antetokounmpo, kuris ir ves graikus į aštuntfinalį. Jam tikrai turėtų talkinti Thomas Walkup bei Nickas Calathes.
Gruzija. Visada kovinga komanda. Lyderiai: Tornike Shengelia, Goga Bitadze, kurie gali pridaryti problemų visoms komandoms.
Bosnija ir Hercegovina. Itin stiprią priekinę liniją turinti komanda. Lyderiai: Jusuf Nurkić, Dzanan Musa, tad tikrai pamatysime itin greitą žaidimą bei daug tolimų metimų.
Kipras. Turnyro debiutantai, kurie pasižymi itin lėtu žaidimu. Lyderiai: Andreas Sizopoulos.
D grupė (Katovicai, Lenkija)
Lenkija. Turnyro šeimininkai, kurie gali nustebinti kaip ir 2022 m. Europos krepšinio čempionate, kuomet ketvirtfinalyje parklupdė Slovėniją, kuri gynė čempionų titulą. Lyderiai bus Mateusz Ponitka, A. Balcerowski.
Prancūzija . Tradicinė elito komanda. Lyderiai: Rudy Gobert, Evan Fournier. Čempionate veikiausiai nepamatysime prancūzų žvaigždės Victor Wembanyamos, kuris susidūrė su itin reta liga.
Slovėnija. NBA žvaigždės vedama komanda, kuri neturi aiškaus žaidimo braižo. Lyderis, žinoma, bus Los Andželo „Lakers” vedlys Luka Dončić.
Ukraina. Taip pat itin kovinga komanda, kurią į priekį ves Sviatoslav Mykhailiuk ir Alex Len.
Kroatija. Technikos ir talento daug, tačiau jau kuris laikas nepasiekia itin didelių aukštumų. Lyderiai: Bojan Bogdanović ir Ivica Zubac.
Belgija. Pasižymi itin komandiniu žaidimu. Lyderiai: Retin Obasohan ir Ismael Bako.