EURO 2024: formatas, tvarkaraštis, komandos ir grupės

Prieš 2024 m. Paryžiaus olimpines žaidynes lauks ne kas kitas, bet didžiausias Senojo žemyno turnyras – Europos futbolo čempionatas. Šį kartą jį priims Vokietija, kur dėl čempionų taurės kovos 24 komandos.

Formatas

EURO 2024 vyks 2024 m. birželio 14 – liepos 14 dienomis. Grupių burtai bus traukiami gruodžio 2 dieną Hamburge. Vokietijos rinktinė, kaip turnyro šeimininkė bus A grupėje ir užims A1 vietą. Taip pat nuspręsta, kad birželio 14 dieną Miuncheno stadione žais atidarymo rungtynes.

Formatas bus toks pat kaip ir EURO 2020. Dvi geriausios kiekvienos iš šešių turnyro grupių komandos pateks į aštuntfinalio etapą, taip pat keturios geriausios trečiąsias vietas užėmusios komandos. Vėliau seks ketvirtfinaliai, pusfinaliai ir finalas.

Europos futbolo čempionato tvarkaraštis

Birželio 14 – 26 dienomis – grupių etapas

Birželio 29 – liepos 2 dienomis – aštuntfinalis

Liepos 5 – 6 dienomis – ketvirtfinalis

Liepos 9 – 10 dienomis – pusfinalis

Liepos 14 diena – finalas

Euro 2024 grupės

A grupė: Vokietija, Škotija, Vengrija, Šveicarija

Škotija turės teisę nustebinti, kai EURO 2024 pradės prieš Vokietijos rinktinę – Europos futbolo čempionato šeimininkę, kuriai jau dabar daromas itin didelis spaudimas. Juliano Nagelsmanno pradžią rinktinėje aptemdė draugiški pralaimėjimai prieš Turkiją ir Austriją. Jis vadovauja permainingai komandai, o Škotija, kuri, vadovaujant Steve’ui Clarke’ui, yra gerai įsukta mašina, jausis galinti suduoti emocinį smūgį vienai geriausių pasaulio komandų.

Vengrija, kuri puikiai pasirodė atrankoje, tikėsis kovoti dėl pirmos vietos grupėje. Per EURO 2020 vengrai Miunchene sužaidė lygiosiomis su Vokietija. O nuo tada, kai Tautų lygoje „Molineux” stadione įveikė Angliją, praėjo tik pusantrų metų. Ketvertuką užbaigia Šveicarija, tačiau jai reikės įgyti tam tikrą pagreitį. Murato Yakino auklėtiniai, įveikę pirmuosius atrankos etapus, suklupo ir sužaidė lygiosiomis su Baltarusija, Izraeliu ir Kosovu, o po to pralaimėjo ir Rumunijai. Tačiau jų turnyro patirtis rodo, kad šveicarų tikrai negalima nuvertinti.

B grupė: Ispanija, Kroatija, Italija, Albanija

Albanijos rinktinės vadovas Sylvinho, kuris išgarsėjo kaip „Arsenal” žaidėjas, prieš burtus kalbėjo apie „svajonių kūrimą”. Patekę į vieną sunkiausių grupių, kokią tik galėjo įsivaizduoti, dabar išsikapstymas iš jos į kitą etapą atrodo tik fantazija, nors jų pasirodymas atrankos varžybose aplenkiant Čekiją ir Lenkiją vertas dėmesio.

B grupėje atsidūrusi Italija, kuri yra tik šešėlis tos komandos, kuri prieš 2,5 metų triumfavo „Wembley” stadione, tikrai norėtų bent lygiosiomis sužaisti su Ispanija ir Kroatija. Pastarajai norint žengti toliau, reikės paskutinį kartą parodyti ir neįtikėtiną Luką Modričių.

„Ant popieriaus” Ispanija turėtų būti per daug pajėgi visiems trims varžovams, nors jai buvo suduotas skaudus smūgis, kai sunkią kelio traumą patyrė „Barcelona” vidurio puolėjas Gavi. Jis beveik neabejotinai praleis turnyrą, todėl Luisas de la Fuente turi rasti tinkamą atsarginį variantą.

C grupė: Slovėnija, Danija, Serbija, Anglija

Garethas Southgate’as galėjo sunerimti, kai Danija buvo ištraukta pirmoji į C grupę ir prisijungė prie Anglijos. Slovėnija ir Serbija yra ne tokie dideli išbandymai, nors abi gali būti itin sunkūs varžovės.

Serbija turi daug talentingų puolėjų, todėl sieks bent jau kovoti dėl antrosios vietos grupėje savo pirmajame Europos čempionate. Draganas Stojkovičius turi tikėtis, kad jo talentingasis puolėjas Aleksandaras Mitrovičius nesutriko po to, kai iškeitė „Premier” lygą į klubinę karjerą Saudo Arabijoje.

Danija džiaugsis galimybe atkeršyti Anglijai po to, kai jautėsi apiplėšta EURO 2020 pusfinalyje „Wembley” stadione, tačiau komandų išsidėstymas grupėje gali priklausyti nuo susitikimų su Slovėnija. Šalys tarpusavyje susidūrė atrankoje, o Kaspero Hjulmando komanda dėl pergalės 2:1 Kopenhagoje užėmė pirmąją vietą H grupėje. Jei Anglija suklups prieš Serbiją ar Daniją ir jiems reikės taškų, jie gali jaustis ne itin saugiai, kai paskutinę rungtynių dieną žais su Slovėnija.

D grupė: Lenkija, Nyderlandai, Austrija, Prancūzija

Tikimasi, kad Prancūzija tiesiu keliu nukeliaus iki pusfinalio, tačiau gali susidurti su sunkumais vienoje iš sudėtingesnių grupių. Spalio mėnesį Amsterdame vykusioje atrankoje jie vos neatsitrenkė į įsibėgėjančius Nyderlandus, kur Ronaldas Koemanas sugebėji išnaudoti geriausius naujos kartos žaidėjus.

Niekas neturėtų nuvertinti Austrijos, kuri, vadovaujama Ralfo Rangnicko, atrodo grėsmingai ir gali pateikti staigmeną: Vienoje ji įtikinamai įveikė Vokietiją, o atrankoje susikovė su Belgija. Jei Velsas pateks į EURO 2024, jam teks nelengva užduotis susigrąžinti pasitikėjimą po nesėkmės praėjusių metų pasaulio čempionate. Prancūzija tikisi, kad iki birželio 25 d., kai Dortmunde susitiks su Robo Page’o komanda arba bet kuo kitu, kas atvyks vietoj jų, bus atlikusi sunkų darbą.

E grupė: Belgija, Slovakija, Rumunija, Ukraina

Susidomėjimas iš pažiūros ne itin įspūdinga grupe gali priklausyti nuo to, ar Ukraina, kuriai papildome atrankos turnyre reikia įveikti Izraelį, Islandiją ir Bosniją ir Hercegoviną, pateks į EURO 2024.

Serhijaus Rebrovo komanda netgi gali būti linkusi laimėti grupę, kurią Belgija, vis dar išgyvenanti kartų kaitą, tikrai nesugebės išplėšti. Daug akių bus nukreipta į Domenico Tedesco „Diables Rouges” komandą, kuri į čempionatą pateko be didesnio vargo ir tikisi atsikratyti nusivylimo dėl ankstyvo pasitraukimo iš pasaulio čempionato.

Atsigaunanti Rumunija, kuri parodė retą nuoseklumą ir užtikrintai užėmė pirmąją vietą I grupėje, vadovaujama Edwardo Iordanescu, yra puikios sportinės formos ir gali pateikti staigmeną, nors aukščiausio lygio patirties trūkumas ir gali pakišti koją. Slovakija, kuri per atrankos varžybas Portugalijos rinktinei padovanojo dvi permainingas rungtynes, tikisi, kad jos pagrindą sudarantys Milan Skriniar, Stanislav Lobotka ir Ondrej Duda taps tikrai lyderiais.

F grupė: Turkija, Sakartvelas, Portugalija, Čekija

Roberto Martinezas ir Portugalija, kuri į čempionatą pateko iškovojusi 10 pergalių iš 10 galimų, turėtų per dag nesijaudinti. Jei Graikija prisijungtų prie jų EURO 2024 F grupėje, ši grupė sukeltų prisiminimus apie EURO 2004, kai Otto Rehhagelio komanda sukrėtė Portugaliją du kartus – grupių etape, o po to jau ir finale.

Šį kartą didžiausią grėsmę gali kelti Turkija, kuri 2021 m. buvo laikoma tamsiaisiais arkliukais, tačiau pasirodė itin blankiai. Šį kartą protingai vadovaujant Vincenzo Montellai, turkai gali pateisinti savo vardą. Per pastaruosius mėnesius Vokietijoje ir Kroatijoje iškovotos pergalės svečiuose teikia vilčių.

Stadionai

2018 m. rugsėjo 27 d. Nione vykusiame UEFA vykdomojo komiteto posėdyje 17-ąjį UEFA Europos čempionatą nuspręsta rengti Vokietijoje. Turkija buvo vienintelė kita valstybė, pateikusi paraišką rengti EURO 2024. Vakarų Vokietija rengė 1988 m., tačiau tai bus pirmas kartas, kai Vokietija rengs UEFA Europos čempionatą po susivienijimo. Šalyje taip pat vyko 2006 m. pasaulio futbolo čempionatas.

Berlynas

Berlynas yra trečias pagal dydį Vokietijos miestas ir sostinė, kuriame gyvena 3,7 mln. gyventojų ir yra kultūros, sporto, mados, architektūros ir naktinio gyvenimo srityje gali prilygti Londonui, Paryžiui ar Niujorkui.

Rungtynės Berlyne

DataLaikas GrupėRungtynėsVieta
Birželio 15 d.19 val.BIspanija – KroatijaOlimpinis stadionas
Birželio 21 d.19 val.DLenkija – AustrijaOlimpinis stadionas
Birželio 25 d.19 val.DNyderlandai – AustrijaOlimpinis stadionas
Birželio 29 d.19 val.1/162A – 2BOlimpinis stadionas
Liepos 7 d.22 val.1/8W43 – W44Olimpinis stadionas
Liepos 14 d.22 val.FinalasW49 – W50Olimpinis stadionas

Berlyne EURO 2024 priims Olimpinis stadionas, kuris talpina 70 tūkst. sirgalių. Būtent šis stadionas turi ilgiausią istoriją iš visų Europos čempionatą priimančių stadioną. Beje, ir pats didžiausias.

1936 m. olimpinėms žaidynėms pastatytuose Berlyno „Hertha” namuose kadaise tilpo 100 tūkst. žiūrovų, o Vokietijos futbolo kultūroje jis užima ypatingą vietą, nes nuo 1985 m. čia vyko visi Vokietijos taurės finalai.

Tai ne tik futbolo stadionas, bet ir pasaulinio lygio muzikos renginių vieta, taip pat svarbi vieta lengvosios atletikos istorijoje; būtent Berlyno „Olympiastadion” stadione Usainas Boltas 2009 m. pasaulio lengvosios atletikos čempionate pagerino dabartinius 100 ir 200 m sprinto rekordus.

Berlyne vyko 2006 m. FIFA pasaulio futbolo čempionato finalas tarp Italijos ir Prancūzijos. Po devynerių metų buvo surengtas 2015 m. UEFA Čempionų lygos finalas tarp „Barcelona” ir „Juventus”, o taurę kėlė katalonai.

Kelnas

Kelnas – miestas, kurio istorija skaičiuoja daugiau nei 2 000 metų, įsikūręs prie Reino upės, o dabar jame gyvena daugiau nei 1 mln. gyventojų. 

Rungtynės Kelne

DataLaikasGrupėRungtynėsVieta
Birželio 15 d.16 val.AVengrija – ŠveicarijaKelno stadionas
Birželio 19 d.22 val.AŠkotija – ŠveicarijaKelno stadionas
Birželio 22 d.22 val.EBelgija – RumunijaKelno stadionas
Birželio 25 d.22 val.CAnglija – SlovėnijaKelno stadionas
Birželio 30 d.22 val.1/161B – 3A/D/E/F Kelno stadionas

Kelno stadionas

Kelno stadiono talpa: 47 tūkst. žiūrovų

Kelno stadionas, vienas iš mažesnių EURO 2024 renginių vietų, buvo rekonstruotas 2006 m. pasaulio futbolo čempionato rungtynėms.

Ši vieta žinoma kaip FC Köln namų aikštė, tačiau ji turi ir kitų privalumų. Nuo 2010 m. čia nuolat vyksta Vokietijos moterų futbolo taurės finalas, taip pat rengiami amerikietiškojo futbolo ir ledo ritulio mačai bei koncertai: Kelno stadione koncertavo Pink, Rolling Stones ir Pink Floyd.

Miunchenas

Miunchenas yra trečias pagal dydį Vokietijos miestas, kuriame gyvena apie 1,6 mln. gyventojų. 

Rungtynės Miunchene

DataLaikasGrupėRungtynėsVieta
Birželio 14 d.22 val.AVokietija – ŠkotijaMiuncheno stadionas
Birželio 17 d.16 val.ERumunija – UkrainaMiuncheno stadionas
Birželio 20 d.16 val.CSlovėnija – SerbijaMiuncheno stadionas
Birželio 25 d.22 val.CDanija – SerbijaMiuncheno stadionas
Liepos 2 d.19 val.1/161E – 3A/B/C/DMiuncheno stadionas
Liepos 9 d.22 val.1/2W45 – W46Miuncheno stadionas

Miuncheno stadionas talpina 67 tūkst. žiūrovų.

Miuncheno stadione vyko 2006 m. pasaulio futbolo čempionato atidarymo rungtynės tarp Vokietijos ir Kosta Rikos rinktinių, po to dar trejos grupės rungtynės, aštuntfinalio rungtynės ir Prancūzijos pusfinalio rungtynės su Portugalija.

Nuo tada, kai stadionas buvo atidarytas pirmą kartą, jame įvyko nemažai dramų, ypač 2012 m. UEFA Čempionų lygos finale, kai „Chelsea”, nepaisydama namų pranašumo, baudinių serijoje įveikė „Bayern”.

Frankfurtas

Frankfurte, pasauliniame prekybos ir finansų centre, yra vienas judriausių planetos oro uostų, Vokietijos vertybinių popierių birža ir Europos centrinis bankas. Penktojo pagal dydį Vokietijos miesto, įsikūrusio ant Maino upės kranto, išskirtinė panorama pelnė „Mainhatano” pravardę.

Rungtynės Frankfurte

DataLaikasGrupėRungtynėsVieta
Birželio 17 d.19 val.EBelgija – SlovakijaFrankfurto stadionas
Birželio 20 d.19 val.CDanija – AnglijaFrankfurto stadionas
Birželio 23 d.22 val.AŠveicarija – VokietijaFrankfurto stadionas
Birželio 26 d.19 val.ESlovakija – RumunijaFrankfurto stadionas
Liepos 1 d.22 val.1/161F – 3A/B/CFrankfurto stadionas

Frankfurto stadiono talpa: 46 tūkst. žiūrovų.

Frankfurto stadionas nuo pat jos pastatymo 1925 m. yra elitinio Vokietijos sporto istorijos pagrindas. Stadione, esančiame netoli Vokietijos futbolo asociacijos (DFB) būstinės, vyko ledo ritulio, amerikietiškojo futbolo, dviračių sporto varžybos ir net 1966 m. Muhammadas Ali laimėjo sunkiasvorių kovą prieš Karlą Mildenbergerį.

Hamburgas

Antrame pagal dydį Vokietijos mieste Hamburge (1,9 mln. gyventojų) yra visame pasaulyje garsus uostas, turtinga kultūros istorija ir daugybė gražių senų pastatų, o dėl savo reputacijos, susijusios su naktiniu gyvenimu, šis miestas yra įtrauktas į turistų sąrašą.

Rungtynės Hamburge

DataLaikasGrupėRungtynėsVieta
Birželio 16 d.16 val.DLenkija – NyderlandaiHamburgo stadionas
Birželio 19 d.16 val.BKroatija – AlbanijaHamburgo stadionas
Birželio 22 d.16 val.FSakartvelas – ČekijaHamburgo stadionas
Birželio 26 d.22 val.FČekija – TurkijaHamburgo stadionas
Liepos 7 d.22 val.1/8W41 – W42Hamburgo stadionas

Hamburgo stadiono talpa: 50 tūkst. vietų.

Hamburgo „Volksparkstadion Hamburg” pirmą kartą atidarytas 1953 m., tačiau 2000 m. jis buvo iš esmės atnaujintas ir pertvarkytas į futbolui labiau pritaikytą stadioną.

Stadione vyko trijų svarbiausių finalinių turnyrų rungtynės: 1974 m. ir 2006 m. FIFA pasaulio futbolo čempionatai bei 1988 m. UEFA Europos čempionatas. Dabartiniame stadione taip pat vyko 2010 m. UEFA Europos lygos finalas, kuriame Madrido „Atletico” po pratęsimo 2:1 įveikė „Fulham”.

Dortmundas

Prieš 50 metų Dortmundas, laikomas Rūro regiono kultūrine širdimi, garsėjo tik anglimi, plienu ir alumi, tačiau dabar jis tapo svarbiu technologijų centru, kuriame veikia modernus universitetas ir gyva kultūrinė aplinka. 

Rungtynės Dortmunde

DataLaikasGrupėRungtynėsVieta
Birželio 15 d.22 val.BItalija – AlbanijaBvB stadionas
Birželio 18 d.19 val.FTurkija – SakartvelasBvB stadionas
Birželio 22 d.19 val.FTurkija – PortugalijaBvB stadionas
Birželio 25 d.19 val.DPrancūzija – LenkijaBvB stadionas
Birželio 29 d.22 val.1/161A – 2CBvB stadionas
Liepos 10 d.22 val.1/2W47 – W48 BvB stadionas

BVB stadionas Dortmunde talpina 66 tūkst. žiūrovų

Dėl garsiosios „Geltonosios sienos” tribūnos viena garsiausių pasaulio futbolo arenų – Dortmundo „BVB Stadion Dortmund” talpina daugiau nei 60 tūkst. žiūrovų tarptautinėms rungtynėms ir yra viena didžiausių arenų EURO 2024.

1974 m. FIFA pasaulio futbolo čempionatui pastatytas stadionas per savo istoriją buvo kelis kartus atnaujintas ir padidintas. Jame vyko 2006 m. pasaulio futbolo čempionato pusfinalis.

Leipcigas

Leipcigas – didžiausias Saksonijos miestas, turintis 600 tūkst. gyventojų, suvaidino svarbų vaidmenį Vokietijos istorijoje. Taikios 1989 m. pabaigos pirmadienio demonstracijos šiame Rytų Vokietijos mieste atspindėjo nuotaiką, kai Vokietija artėjo prie susivienijimo.

Rungtynės Leipcige

DataLaikasGrupėRungtynėsVieta
Birželio 18 d.22 val.FPortugalija – ČekijaLeipcigo stadionas
Birželio 21 d.22 val.DNyderlandai – PrancūzijaLeipcigo stadionas
Birželio 24 d.22 val.BKroatija – ItalijaLeipcigo stadionas
Liepos 7 d.22 val.1/161D – 2FLeipcigo stadionas

Leipcigo stadionas talpina 42 tūkst. žiūrovų

Leipcigo stadionas, kuriame žaidžia Bundeslygos klubas RB Leipzig, atidarytas 2004 m., atstatytas senojo „Zentralstadion”, didžiausio buvusios Rytų Vokietijos stadiono, vietoje.

Leipcigo stadionas talpina daugiau nei 40 tūkst. žiūrovų, todėl, kai jame vyko 2005 m. FIFA Konfederacijų taurės rungtynės, taip pat trys grupės rungtynės ir aštuntfinalio rungtynės kitų metų FIFA pasaulio futbolo čempionate.

Gelzenkirchenas

Pramoninio Rūro rajono širdyje esantis 250 tūkst. gyventojų turintis Gelzenkirchenas buvo miestas, kuris klestėjo dėl anglių kasybos ir plieno gamybos (iš čia ir jo pravardė – „Tūkstančio ugnių miestas”). Be to, jis taip pat augina puikius futbolininkus (vietinis klubas „Schalke 04”) ir gali pasiūlyti dar daugiau.

Rungtynės Gelzenkirchene

DataLaikasGrupėRungrtynėsVieta
Birželio 16 d.22 val.CSerbija – AnglijaGelzenkircheno stadionas
Birželio 20 d.22 val.BIspanija – ItalijaGelzenkircheno stadionas
Birželio 26 d.22 val.FSakartvelas – PortugalijaGelzenkircheno stadionas
Birželio 30 d.19 val.1/161C – 3D/E/F Gelzenkircheno stadionas

Gelzenkircheno stadionas talpina 50 tūkst. žiūrovų

2001 m. rugpjūtį atidaryta „Arena AufSchalke” yra septyniskart Vokietijos čempionų ir 1996-1997 m. UEFA taurės laimėtojų „Schalke” namų stadionas.

Įsikūręs centrinėje Gelzenkircheno, kuris yra 11-as pagal dydį Vokietijos miestas, vietoje, „Arena AufSchalke” talpina 50 tūkst. žiūrovų UEFA EURO 2024 rungtynėms, tačiau gali talpinti 62 000 žiūrovų vidaus rungtynėms.

2004 m. Gelzenkirchene vykusiame UEFA Čempionų lygos finale „Porto” laimėjo prieš „Monaco”. Būtent čia Čempionų lygos čempionu tapo vienas geriausių visų laikų Lietuvos futbolininkų Edgaras Jankauskas. Po dvejų metų šioje aikštėje vyko ketverios 2006 m. pasaulio futbolo čempionato grupių etapo rungtynės, taip pat Portugalijos sėkmė ketvirtfinalio aštuntfinalyje prieš Angliją.

Štutgartas

Štutgartas yra didelis pramoninis miestas, kuriame įsikūrę du garsiausi pasaulyje automobilių gamintojai – „Mercedes” ir „Porsche”. Dėl švelnaus klimato ir turtingo Nekario slėnio dirvožemio čia gaminami puikūs vynai.

Rungtynės Štutgarte

DataLaikasGrupėRungtynėsVieta
Birželio 16 d.19 val.CSlovėnija – DanijaŠtutgarto stadionas
Birželio 19 d.19 val.AVokietija – VengrijaŠtutgarto stadionas
Birželio 23 d.22 val.AŠkotija – VengrijaŠtutgarto stadionas
Birželio 26 d.19 val.EUkraina – BelgijaŠtutgarto stadionas
Liepos 5 d.19 val.1/4W39 – W37Štutgarto stadionas

Štutgarto stadionas

Štutgarto stadiono talpa: 54 tūkst. žiūrovų

Štutgarto stadionas pastatytas 1933 metais, per savo istoriją buvo kelis kartus atnaujintas ir modernizuotas, o EURO 2024 jame tilps daugiau nei 50 000 žiūrovų.

Kadaise jame buvo žinoma kaip „Neckarstadion”, jame vyko 1974 m. ir 2006 m. FIFA pasaulio futbolo čempionatų ir 1988 m. UEFA Europos čempionato rungtynės, taip pat du Europos taurės turnyrai – 1959 m. Madrido „Real” įveikė Reimso komandą ir 1988 m. Eindhoveno PSV laimėjo prieš „Benfica”.

Diuseldorfas

Šiaurės Reino-Vestfalijos sostinėje gyvena 650 tūkst. gyventojų, o Diuseldorfe siūloma daug laisvalaikio ir kultūrinės veiklos, taip pat puiki infrastruktūra – tai viena iš priežasčių, kodėl gyvenimo kokybė šioje Vokietijos dalyje vertinama taip gerai.

Rungtynės Diuseldorfe

DataLaikasGrupėRungtynėsVieta
Birželio 17 d.22 val.DAustrija – PrancūzijaDiuseldorfo stadionas
Birželio 21 d.16 val.ESlovakija – UkrainaDiuseldorfo stadionas
Birželio 24 d.22 val.BAlbanija – IspanijaDiuseldorfo stadionas
Liepos 1 d.19 val.1/82D – 2E Diuseldorfo stadionas
Liepos 6 d.19 val.1/4W40 – W38 Diuseldorfo stadionas

Diuseldorfo stadionas

Diuseldorfo stadiono talpa: 47 tūkst. žiūrovų

Diuseldorfo „Fortuna Düsseldorf”, kurios paskutinė Bundeslygos kampanija vyko 2019/20 m., namai. 2002-2004 m. Diuseldorfo arena buvo pastatyta senojo „Rheinstadion” stadiono, kuriame vyko 1974 m. FIFA pasaulio futbolo čempionato ir 1988 m. UEFA Europos čempionato rungtynės, vietoje.